با تغییر روند خرید از فروشگاه به خرید آنلاین و مصرف کنندگان به دنبال غذاهای تازه و منجمد ، تقاضا برای انبار و توزیع سردخانه همچنان افزایش می یابد.

حتی قبل از همه گیری همه گیر ، چشم انداز زیرساخت های زنجیره سرد به سرعت در حال تکامل بود-تجارت الکترونیکی در حال افزایش بود. افزایش تقاضای مواد غذایی منجمد توسط مصرف کنندگان آگاه به سلامتی انجام شد. و الزامات تسهیلات در حال تغییر بود. تغییرات رفتاری ناشی از همه گیری باعث خرید وحشت شد و این روندها را در سال ۲۰۲۰ تسریع کرد. در نتیجه ، سردخانه یکی از سریع ترین بخش های بخش بود . از آنجایی که توسعه سفته بازی تاسیسات سردخانه محدود بوده است ، بازار باید پاسخ خود را تسریع کرده و ساخت و ساز را برای برآوردن تقاضاهای جدید افزایش دهد.

از آنجا که ساخت و نگهداری تاسیسات زنجیره سرد نسبت به انبارهای ذخیره سازی گران تر است ، درک ملاحظات ویژه ای که در ساخت این تاسیسات وجود دارد بسیار مهم است. مالکان باید متد پروژه تحویل پروژه مانند طراحی-ساخت یا حداقل طراحی-کمک را که متضمن کل تیم در اسرع وقت در حین برنامه ریزی مفهومی است ، متعهد شوند. این زمینه را برای یک مرحله دقیق قبل از ساخت آماده می کند که چندین گزینه را وزن می کند و متغیرهای زیادی را در بر می گیرد. با توجه به هزینه سرمایش ، داشتن یک فرآیند طراحی و ساخت توسط پیمانکار (که در آن پیمانکار در حال بررسی سناریوهای مختلف مهندسی است) می تواند هزینه های چرخه عمر را برای تأسیسات بهبود بخشد ، مصرف انرژی عمر مفید را کاهش دهد ، تعمیر و نگهداری ساده تری را به دنبال داشته باشد و تحویل سریعیک قرارداد حداکثر قیمت تضمینی همچنین می تواند به مدیریت هزینه های پروژه کمک کند ، همچنین اجازه می دهد تا ساخت و ساز در حالی آغاز شود که مهندسی و طراحی پیچیده تر هنوز در حال تکمیل است.

مکانها و انواع ساختمانها در حال تکامل هستند

هنگام تعیین محل احداث تاسیسات سردخانه ، عوامل زیادی را باید در نظر گرفت و در نتیجه نحوه ساخت این ساختمانها در حال تغییر است. صاحبان تاسیسات بزرگ اغلب به دنبال ساختن در سایتهایی هستند که نزدیک محل تولید یا نزدیک محل کشت و برداشت غذا هستند. ملاحظات هنگام انتخاب مکان برای این امکانات شامل دسترسی به ایالت های بین المللی ، نمرات سایت و محوطه ساختمان است که می تواند الزامات ساختاری اضافی تاسیسات سردخانه را برآورده کند.

در مورد تحویل مصرف کننده ، “مشکل مایل آخر” اغلب بر محل انبارها حاکم است. توسعه مجدد ساختمانهای موجود در مکانهای شهری/منطقه ای ، که می تواند تقاضا برای تحولات شدیدتر را برآورده کند ، یکی از راه حلهای در حال بررسی است. برای دستیابی به نقاط توزیع hyperlocal ، برخی از خواربارفروشان بزرگ در مراکز تکمیل خرد سرمایه گذاری می کنند. به اندازه ۱۰ هزار فوت مربع ، این امکانات کاملاً خودکار از تحویل به مشتریان در عرض چند ساعت پس از دریافت سفارش پشتیبانی می کند. مانند مراکز توزیع بزرگتر ، مراکز تکمیل خرد متقاضی تصرف فضاهای خالی خرده فروشی هستند.

یکی از ویژگی های مشترک تقریباً همه تجهیزات سردخانه مدرن ، نیاز به حجم زیاد است زیرا سیستم های ذخیره سازی و بازیابی خودکار (AS/RS) معمولاً در فضاهای عمودی کار می کنند. این امر به خوبی با این واقعیت مطابقت دارد که “بالا” ردپای ساختمان را کاهش می دهد و راهی منطقی برای استفاده از محدوده های تنگ شهری و کاهش هزینه های املاک است.

هنگامی که به دنبال استفاده مجدد از یک ساختار موجود هستید ، اولین وظیفه این است که یک مرور-از جمله ارزیابی شخصی-فضا را تکمیل کنید. تیم باید ظرفیت بار ساختمان ، وضعیت دال کف آن و توانایی مقاوم سازی سازه با موانع بخار مدرن را بررسی کند. چیدن و بسته بندی در فضاهای عمودی نقاط متقابل زیادی را شامل می شود ، بنابراین ارتفاع سقف و چیدمان سیستم باید به دست آید. برای شناسایی مسائلی که با استفاده از بازرسی بصری به تنهایی آشکار نیستند ، ابزارهای تکنولوژیکی مانند اسکن لیزری سه بعدی می توانند به ثبت شرایط دقیق ساخته شده کمک کنند. این به شناسایی برخوردهای احتمالی با عناصر تازه طراحی شده کمک می کند ، یا حتی می تواند منجر به کشف زودهنگام شود ، اگر این سایت کاندیدای مناسبی برای توسعه مجدد نباشد.ارزیابی محیط زیست ایده خوبی است اگر این احتمال وجود داشته باشد که محیط اطراف سایت دارای کیفیت پایین هوا یا سایر خطرات زیست محیطی باشد. ارزیابی ترافیک نیز در هر منطقه غیر صنعتی مهم خواهد بود.

در دسترس بودن نیروی کار یک ملاحظه مهم است؛ سیستم های پیچیده ای که باید در سردخانه نصب شوند به تیم های متعددی از کارگران ماهر ساختمانی نیاز دارد. عوامل متعددی می تواند به دست آوردن این نیروی کار را دشوار کند. تأسیسات ذخیره سازی و توزیع در مناطقی که قبلاً در چنین بازاری استفاده نمی شد ، ممکن است کارگران را به این منطقه جذب نکرده باشد. علاوه بر این ، مدت طولانی است که کمبود نیروی کار در سراسر صنعت وجود دارد ، که با اختلال در همه گیری تشدید شده است. به همان دلایلی که تهیه نیروی کار در مناطقی که معمولاً در انبارها دیده نشده است دشوار و گران است ، تهیه تجهیزات و مواد تخصصی ممکن است دشوار باشد. تیم ها همچنین با رعایت الزامات طراحی بهداشتی ، از جمله موارد ناشی از بیماری کروناویروس (COVID-19) ،مانند نیاز به ایستگاه های بهداشتی و تنظیمات جدید ورود/خروج (مسیریابی پرسنل در یک در و در دیگر).

نیازهای ساختمان تخصصی

تعدادی از عناصر ساختمان تخصصی که هزینه تجهیزات سردخانه را افزایش می دهند ، یک پوشش ساختمان عایق بندی شده است. سیستم های گرمایش از کف (که از یخ زدن خاک زیر ساختمان جلوگیری می کند) ؛ و سیستم های کنترل حرارتی در دهانه ساختمان. فضاهایی با مناطق مختلف دمایی باید ایجاد شود و از آنجا که شرایط سرد ، گرم ، خشک یا مرطوب بسیار مهم است – در مورد ذخیره مواد غذایی ، امکانات باید متناسب با آب و هوای محلی باشد. برای حفظ شرایط مطلوب ممکن است به سیستم های کنترل پیچیده نیاز باشد.

در هر مرکز خودکار ، اجزای سیستم AS/RS ، از جمله ماشین آلات ، قفسه ها ، نوار نقاله/ریل ها و کنترل ها تصمیمات طراحی را از ابتدا تعیین می کنند. فعالیتهای پیش ساخته باید شامل بررسی یک چک لیست کامل از ملاحظات برای راهنمایی در انتخاب و ترتیب سیستم باشد.

ROI سایر روشهای ساختمانی تخصصی برای سردخانه ها باید سنجیده شود. به عنوان مثال ، سرمایه گذاری در طبقات بدون مفصل ممکن است ارزشمند باشد ، زیرا این طبقه ها می توانند حرکت روان تجهیزات خودکار را در تاسیسات تمام شده تضمین کنند. برعکس ، زمان و پول ممکن است با استفاده از واحدهای استاندارد و قطعات پیش ساخته صرفه جویی شود.

جدیدترین انواع سردخانه ها ممکن است اصلاً شبیه ساختمانهای سنتی نباشند. ساختمانهای دارای قفسه شامل یک سیستم قفسه ذخیره سازی مستقل است که نه تنها به AS/RS خدمت می کند بلکه سیستم ساختاری کل تأسیسات را تشکیل می دهد. دیوارها و سقف ها پس از ساخت قفسه به عنوان “پوست” در جای خود قرار می گیرند.

تجهیزات و مقررات پیچیده

فضای داخلی سردخانه نیاز به تجهیزات تبرید پیشرفته دارد. نوع مبرد و نوع شارژ مبرد باید زودتر تعیین شود. سیستم های گردش مجدد مایع با گزینه های مدرن تری جایگزین می شوند. سیستم هایی که از هیدروفلوئوروکربن (HFC) استفاده می کنند حذف می شوند و سیستم های مبتنی بر آمونیاک کم شارژ ، که سازگار با محیط زیست هستند ، به ویژه جایگزین های محبوب هستند. مبردهای دی اکسید کربن و هیدروفلورولفین ها (HFOs) گزینه های دیگری هستند.

مونتاژ خارج از واحد یخچال نیز یک روند است. این راه حل های مدولار در محل کار آماده نصب می باشند و عموماً در ظرفیت های مختلف و با چندین پیکربندی نصب در دسترس هستند. آنها طیف وسیعی از دمای کار را ارائه می دهند و از مبردهای غیر خطرناک استفاده می کنند.

گزینه های تبرید باید از نظر میزان مطلوب بودن نیازهای خاص محصول ، مانند موارد مورد استفاده ، محدوده دمای مورد نیاز ، طول ذخیره سازی محصول و تدارکات انتقال مواد غذایی رسیده از یک اتاقک به اتاق دیگر مورد ارزیابی قرار گیرد. اما ، آنها همچنین باید با توجه به میزان مطابقت آنها با نیازهای کلی ساختمان ارزیابی شوند. به عنوان مثال ، واحدهای سردخانه پنت هاوس روی پشت بام می توانند فضای داخلی را در مقایسه با واحدهای داخلی سقف آویزان ذخیره کنند. برعکس ، در جایی که فضای پشت بام محدود است ، واحدهای سقفی آویزان می توانند راه حل بهتری باشند.

مراکز توزیع با پشتیبانی از قفسه یک چالش ویژه برای سیستم های تبرید ایجاد می کنند. طبقه بندی دما می تواند در تاسیسات به پایان برسد ، دمای هوای بیرون و فاصله از منبع (های) خنک کننده اغلب باعث واریانس دما در فضای عمودی می شود. این شرایط باید محاسبه و برای آن طراحی شود. نصب و راه اندازی سیستم های تبرید در ساختمان های دارای قفسه در مقایسه با سازه های سنتی متفاوت است. هنگام نصب ساختمان ، اجزای تبرید باید نصب شوند ، زیرا فضا در ساختار تکمیل شده محدود است و دسترسی محدود است.

سیستم های برودتی نه تنها به تنهایی پیچیده هستند ، بلکه انرژی زیادی نیز مصرف می کنند. به عنوان بخشی از برنامه ریزی پیش ساخت ، تیم پروژه باید امکانات و زیرساخت های سایت را برای پشتیبانی از تقاضای بالای انرژی ارزیابی کند. تیم طراحی و ساخت باید کارآیی کلی تأسیسات را برای کنترل هزینه های احتمالی عملیاتی بهینه کند.

پیچیدگی های زیادی که در ساخت سردخانه وجود دارد ، تیم طراحی را ملزم می کند تا تعداد زیادی تصمیمات دقیق اتخاذ کنند. علاوه بر اینها ، طراحی و ساخت باید با توجه به انعطاف پذیری از نظر توسعه یا قابلیت تبدیل تأسیسات آینده انجام شود. به عنوان مثال ، نیازهای آینده ممکن است نیاز به تغییر دمای محفظه های مختلف بر اساس طرح اولیه آنها داشته باشد.

 

با تغییر روند خرید از فروشگاه به خرید آنلاین و مصرف کنندگان به دنبال غذاهای تازه و منجمد ، تقاضا برای انبار و توزیع سردخانه همچنان افزایش می یابد. این یک فرصت عالی برای توسعه و ساخت چنین تاسیساتی ایجاد می کند ، اما کل صنعت باید از رویکردی سازمان یافته ، سیستماتیک و مبتنی بر دانش برای موفقیت در مواجهه با چالش استفاده کند.

برچسب ها:
اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید